Seniorkino - Alltid første torsdag i måneden

Bilde fra The Odyssey

Den første torsdagen hver måned kl. 12, inviterer vi til en utvalgt film hvor vi byr på kaffe og biteti i forkant av filmen. Alt er inkludert i kinobilletten.

Torsdag 6.august viser vi: "The Odyssey” og klassikeren “Kilden i Provence - Jean de Florette”.

Om filmene:

The Odyssey

Christopher Nolans store epos!

Basert på Homers epos følger vi Odyssevs' reise hjem etter den trojanske krigen - inkludert møtene med den enøyde kjempen Polyfemos, farlige sirener, gudinnen Kirke og gjenforeningen med sin kone, Penelope.

The Odyssey er Christopher Nolans trettende film, og hans mest ambisiøse prosjekt så langt. Han gjenforenes med filmfotograf Hoyte van Hoytema, og har utelukkende skutt filmen med IMAX 70mm-kameraer. Med en enormt stjernespekket rolleliste, inkludert Tom Holland, Zendaya, Matt Damon, Anne Hathaway, Robert Pattinson, Charlize Theron, Lupita Nyong'o og Jon Bernthal, blir The Odyssey sommerens aller største blockbuster og et must å se på kino.

Kilden i Provence - Jean de Florette

40-års jubileum for den fantastiske filmsuksessen "Kilden i Provence", og filmen settes opp i nyrestaurert versjon!

Marcel Pagnol er en av Frankrikes mest populære forfattere. ”Jean de Florette” er hans største verk og utspiller seg i 20-talllets Provence og stedets henførende landskap Hit kommer pukkelryggen Jean de Florette fra byen for å skape et nytt Eden med sin kone og lille datter. Men byens herre, Papet, planlegger å stjele eiendommen fra ham. I hemmelighet tapper han fra kilden som går til Jeans gård, og som dermed tvinges til å gå flere kilometer for å hente vann. Samtidig som avlingene forvitrer i varmen, drives Jean stadig nærmere mot vanviddets og ødeleggelsens stup. Dette er fortellingen om det lille mennesket mot det store, om godt mot ondt, om liv mot død - i en historie så mektig, vakker og gripende at den ikke etterlater noen uberørt.